

| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 110 pF |
| Voltage Rating (DC) | 30 V |
| Length | 4.6 mm |
| Width | 2.92 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 2.1 mm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Type | Schottky Barrier Rectifier |
| Current Rating | 1 A |
| Output Current | 1 A |
| Forward Current | 1 A |
| Forward Voltage | 470 mV |
| Average Rectified Current | 1 A |
| Max Reverse Voltage (DC) | 30 V |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 30 V |
| Element Configuration | Single |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 25 A |
| Reverse Voltage | 30 V |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 25 A |
| Reverse Current | 1 mA |
| Schedule B | 8541100080 |
Stock: 2772
Distributors
pcbx
Unit Price$0.11702
Ext.Price$0.11702
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.11702 | $0.11702 |
| 10 | $0.10556 | $1.05560 |
| 50 | $0.09523 | $4.76150 |
| 100 | $0.08559 | $8.55900 |
| 500 | $0.07692 | $38.46000 |
| 1000 | $0.07372 | $73.72000 |
| 3000 | $0.07066 | $211.98000 |
| 5000 | $0.06772 | $338.60000 |
